Можливість профілактики цукрового діабету: роль сімейного лікаря

Автор(и)

  • O. М. Barna Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, Київ

DOI:

https://doi.org/10.37987/1997-9894.2019.1(227).187597

Ключові слова:

сімейний лікар, цукровий діабет, предіабет, фактори ризику, скринінг та профілактика цукрового діабету, модифікація способу життя, дозовані фізичні навантаження, дієтичне харчування

Анотація

Питання профілактики і скринінгу предіабету та цукрового діабету на сьогодні належать до компетенції саме сімейних лікарів. Основною причиною, що зумовлює зростання ролі сімейного лікаря в діагностиці та лікуванні пацієнтів з цукровим діабетом, є значна його поширеність і роль цукрового діабету, як стану, що призводить до інвалідизації й, фактично, смертності населення. Згідно з наказом МОЗ України No 1118 від 2012 р., сімейні лікарі є спеціалістами першої лінії в наданні медичної допомоги хворим на цукровий діабет. Саме сімейний лікар першим контактує з хворим на цукровий діабет, і першим надає такому пацієнту грамотну допомогу. Тому сімейний лікар має володіти не лише методами скринінгу предіабету та профілактики діабету, а й розумітися на питаннях лікування цукрового діабету.

Рання діагностика – це також повністю компетенція сімейного лікаря і скринінг – одна з її складових. Фактори, що провокують розвиток цукрового діабету, можна поділити на дві великі групи – це спадковість і наявність надлишкової маси тіла. При наявності предіабету насамперед потрібно рекомендувати такому пацієнту модифікацію способу життя. Результати багатьох клінічних досліджень доводять, що дозовані фізичні навантаження – інтенсивні або середньої інтенсивності, у поєднанні з дієтичним харчуванням, дають дуже хороший результат щодо зниження ризику конверсії предіабету в цукровий діабет. Таким чином, сімейний лікар повинен рекомендувати пацієнту знизити масу тіла більше ніж на 7 % за допомогою низькокалорійної дієти і фізичних навантажень. Сімейні лікарі в Україні мають можливість і повинні проводити успішну профілактику та кваліфіковане лікування хворих на цукровий діабет.

Біографія автора

O. М. Barna, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, Київ

БАРНА Ольга Миколаївна

доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри загальної практики (сімейної медицини)

##submission.downloads##

Опубліковано

2019-02-13

Номер

Розділ

Статті