DOI: https://doi.org/10.37987/1997-9894.2020.4(240).214416

Цукровий діабет 2-го типу: другий крок лікування

A. V. Kaminsky

Анотація


Головною метою лікування пацієнтів із цукровим діабетом 2-го типу на сучасному етапі є вплив на серцево-судинні ризики з урахуванням оцінки функції серця і нирок. У Рекомендаціях Американської діабетичної асоціації 2020 року підкреслюється, що модифікація способу життя та прийом метформіну, як і раніше, вважаються наріжними каменями лікування цукрового діабету 2-го типу. Провідна роль належить метформіну в якості першої лінії фармакологічної терапії таких пацієнтів. У дослідженні DPP було показано, що при поєднанні зміни способу життя і призначення метформіну ймовірність переходу предіабету в діабет знижувалася на 89 %.

При високій гіперглікемії Рекомендаціями Американської діабетичної асоціації 2020 року пропонується починати лікування цукрового діабету 2-го типу з так званої подвійної терапії. Комбінація метформіну і препаратів сульфонілсечовини (глімепіриду) ефективна для профілактики як макросудинних, так і мікросудинних ускладнень, тому є найчастішою в світі комбінацією, рекомендованою до призначення в якості першого або другого етапів лікування пацієнтів із цукровим діабетом 2-го типу.

У пацієнтів із цукровим діабетом є дуже високий ризик смерті при COVID-19 – друге місце після кардіоваскулярних ускладнень, які також характерні для таких хворих. Тактика ведення пацієнтів з цукровим діабетом і COVID-19 включає збільшення кількості спожитої рідини і скасування всіх препаратів, у тому числі цукрознижувальних, які можуть негативно впливати на серцево-судинну систему і нирки через зневоднення і потенціювання ацидозу. При вірусних інфекціях пацієнтам з ЦД можна безпечно застосовувати похідні сульфонілсечовини і препарати інсуліну, а також метформін (при COVID-19 легкого та середнього ступеня тяжкості).


Ключові слова


цукровий діабет 2-го типу; предіабет; інсулінорезистентність; макросудинні ускладнення; мікросудинні ускладнення; COVID-19; модифікація способу життя; бігуаніди; метформін; препарати сульфонілсечовини; глімепірид

Повний текст:

PDF (Русский)

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.