Вегетаріанська дієта й цукровий діабет 2-го типу: чи існує зв’язок?

Автор(и)

  • L. V. Zhuravlyova Харківський національний медичний університет, Харків, Україна
  • O. V. Ogneva Харківський національний медичний університет, Харків, Україна

DOI:

https://doi.org/10.37987/1997-9894.2020.9-10(245-6.221986

Анотація

Останнім часом на Заході спостерігається сплеск інтересу до вегетаріанства – часткового (лактоововегетаріанство) або повного (веганство). Вегетаріанство можна вважати трендом, який набирає популярності й серед українців. Наразі ставлення медиків до вегетаріанства змінилося, оскільки почали з’являтися нові дослідження, що свідчать про високий ризик захворюваності через перевантаження організму тваринним білком, калоріями і насиченими жирами.

Дієта – один із факторів способу життя, який може зіграти ключову роль у профілактиці цукрового діабету. Наявні на сьогодні дані свідчать про те, що дієта, багата на цільнозернові, овочі, фрукти, молочні продукти, бобові та горіхи, може допомогти знизити ризик вказаного захворювання. Отже, можна очікувати, що вегетаріанці, які не вживають м’яса і м’ясних продуктів, і часто споживають більше горіхів й бобових, ніж не вегетаріанці, мають нижчий ризик розвитку цукрового діабету 2-го типу.

Мета – дослідити наявність взаємозв’язку між дотриманням вегетаріанської дієти та ризиком розвитку цукрового діабету 2-го типу, а також вивчити дані щодо впливу вегетаріанської дієти на показники компенсації цукрового діабету 2-го типу.

Результати. Розлянуто сучасні літературні дані щодо зв’язку цукрового діабету 2-го типу та дотримання вегетаріанської дієти. Було зафіксовано ряд клінічних випробувань з використанням веганської або подібної до веганської дієти з метою лікування цукрового діабету 2-го типу. Як результат, у піддослідних був знижений рівень глюкози в крові, що дозволило зменшити дози пероральних цукрознижувальних препаратів. Декілька досліджень доводять, що вегетаріанська дієта є способом запобігання ризику розвитку цукрового діабету 2-го типу.

Висновок. Веганська дієта на основі цільних продуктів є безпечною для людей, що страждають на цукровий діабет 2-го типу, і має такі ж переваги, якщо не більші, як і типова дієта. Люди, що дотримуються вегетаріанської дієти, мають менший ризик захворіти на цукровий діабет 2-го типу, порівняно з не вегетаріанцями. Необхідні подальші дослідження для вивчення впливу вегетаріанської дієти на перебіг цукрового діабету 2-го типу, що може дозволити змінити підхід до загальноприйнятої дієти для даної категорії хворих у майбутньому.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-12-12

Як цитувати

Zhuravlyova, L. V., & Ogneva, O. V. (2020). Вегетаріанська дієта й цукровий діабет 2-го типу: чи існує зв’язок?. Ліки України, (9-10(245-6), 48–52. https://doi.org/10.37987/1997-9894.2020.9-10(245-6.221986

Номер

Розділ

ОРИГІНАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ, КЛІНІЧНІ ВИПАДКИ